Урок №15 Види та призначення риштувань, колисок, вишок

Інвентарні риштування бувають дерев’яні, трубчасті, струнні (підвісні) тощо.
Трубчасті безболтові риштування застосовують для штукатурення фасадів будинків заввишки до 40 м. Вони складаються з опор, прогонів, поперечок, поручнів та дерев’яного настилу. До кінців прогонів І поперечок приварено гачки, а вздовж опор на відстані 2 м один від одного — спеціальні патрубки. Під час монтажу риштувань гачок прогону вставляють у патрубок опори. Опори встановлюють вздовж стіни на відстані 2 м одна від одної.
Башмаки опор спираються на дерев’яні підкладки, підмощені під кожну пару опор. Риштування завширшки
2 м прикріплюють до стін гачками, які встановлюють в петлі анкерних болтів, заздалегідь закріплених у стіні.
На прогони укладають інвентарні дерев’яні щити. Настили риштувань обгороджують інвентарним поручнем заввишки не менш як 1 м, у нижній частині якого закріплюють бортову дошку. Окремі яруси риштувань сполучають сходами.
Підвісні (струнні) риштування підвішують до металевих або дерев’яних консольних балок, які закріплюють під дахом. Струни риштувань складаються з окремих ланок завдовжки 4 м кожна. До струн приварені спеціальні гачки, в які закладають прогони настилу, поручні та бортову дошку. Відстань між струнами вздовж стіни становить 2,5—4,0 м; ширина настилу — 2,0—2,5 м. Щоб риштування не розгойдувались, їх у деяких місцях прикріплюють до стіни спеціальними жорсткими стяжками.

Колиски застосовують при фарбуванні фасадів будинків. За принципом переміщення вони бувають самопідіймальні, обладнані електролебідками, та такі, які піднімають за допомогою лебідок, встановлених на землі. Самопідіймальні колиски різних марок ЛОС-100-120, ЛС-80-250, ЛЗ-30-250, ЛП-11М, ТП-11 тощо відрізняються одна від одної габаритними розмірами та тонажністю.
Зручна в експлуатації самопідіймальна колиска ТП-11 призначена для піднімання двох робітників і 100 кг вантажу на висоту до 100 м. Робоча площадка колиски розміром 0,97×4,4 м витримує навантаження до 300 кг. Колиска складається з металевого каркасу з поручнями двох електролебідок , суцільного металевого настилу із захисним бортом завширшки 15 см. Піднімають колиску за допомогою двох сталевих тросів, які перекидаються через блоки, розміщені на кінцях консольних балок, що закріплюються на даху або горищному перекритті. Після включення лебідок в електромережу троси починають намотуватись на відповідні барабани лебідок і піднімають колиску. При переключенні лебідки на зворотний рух троси розмотуються і колиска опускається.
Для виконання дрібних ремонтних робіт на фасадах будинків і фарбування ринв застосовують одномісну само-підіймальну колиску ЛОС-ІОО—120 Вона складається з металевого каркаса , електролебідки , суцільного металевого настилу з захисним бортом 15 см завширшки. Колиска призначена для піднімання одного робітника і 20 кг вантажу на висоту до 100 м. Піднімається колиска за допомогою одного троса.
Пересувні вишки бувають самопідіймальні та збірно- розбірні. їх використовують для фарбування фасадів три-» чотириповерхових будинків і для робіт всередині будівель.
Пересувна самопідіймальна вишка В0-10,6—12 складається з двох колон , двох візків та робочої платформи . Платформа за допомогою лебідки з електроприводом пересувається вздовж колон як напрямних з відмітки 1,25 до 10,6 м і може зупинятись на різних висотах у цих межах. Розмір робочої площадки платформи становить 2×4 м. Переміщення платформи здійснюється з пульта управління, що міститься на ній. Якщо електроенергії немає, то платформа пересувається за допомогою ручного привода лебідки, обладнаного поряд з електричним. Вишка спирається на чотири колеса з гумовими ободами.
На нове місце роботи у межах одного будинку вишку пересувають вручну, попередньо опустивши платформу до нижньої відмітки 1,25 м. Максимально допустиме навантаження на платформу 500 кг.
Пересувна збірно-розбірна вишка дає змогу виконувати опоряджувальні роботи на висоті до б м. Вона складається з металевого збірного каркаса , що спирається на чотири колеса, драбини , захисного поручня та дерев’яного настилу . На робочому місці вишку збирають із окремих секцій, нарощуючи їх до потрібної висоти. Розмір робочої площадки вишки становить 2X2 м; максимально допустиме навантаження — 200 кг.
У межах приміщення або фасаду будинку вишку пересувають вручну.