Ґрунтовки під водорозбавні фарби

Грунтувальна суміш призначена для зменшення відсмоктуючої здатності пористої поверхні і створення на ній міцної плівки, яка під час фарбування дасть змогу створити рівномірне фарбове покриття.
Ту чи іншу грунтувальну суміш застосовують залежно від виду поверхні, яку треба фарбувати, і способу фарбу-вання. Під клейове фарбування використовують купоросну, галунну або миловарну грунтовку.
Мідний купорос або галуни, що входять до складу грунтовки, реагуе з господарським милом, утворюючи нерозчинні у воді металеві солі жирних кислот, які разом з іншими складовими частинами грунтовки і створюють на поверхні міцну плівку. Крім того, мідний купорос е добрим антисептиком, тобто речовиною, здатною знешкоджувати гнильні бактерії. Тому у грунтовці його застосовують також як протраву.
Склад купоросної грунтовки
(на 10 л суміші)
Мідний купорос 200—260 г
Мило господарське (40%-не) 250 г
Клей тваринний сухий 200 г
Оліфа 25—30 г Крейда 2—3 кг
Вода До 10 л
Спосіб приготування. Сухий клей подрібнюють і протягом 6 — 12 год замочують у воді. Клей підігрівають і, перемішуючи його, добавляють мило, нарізане дрібними кусочками (стружкою). У 2 л гарячої води в окремій дерев’яній або скляній посудині розчиняють мідний купорос. До мильно – клейового розчину, старанно перемішуючи, добавляють оліфу. В утворену емульсію ОВ поступово вливають розчин мідного купоросу, засипають крейду і всю суміш розводять водою до об’єму 10 л.